Senast uppdaterad: 1 oktober 2026, med siffrorna från vårprovet 2026.
Vårprovet 2026: 47 personer fick 2,0
Av 78 397 skribenter som skrev vårprovet 2026 var det 47 personer (0,1 %) som nådde maxpoängen 2,0. För att nå dit krävdes 77-80 rätt verbalt och 76-80 rätt kvantitativt. Sammanlagt 253 personer landade på 1,90 eller högre. Medelvärdet var 0,88, i nivå med de senaste proven (0,87 till 0,90). Se hela normeringstabellen för vårprovet 2026.
Snabbsvar: högsta poäng på högskoleprovet
Maxpoängen är 2,0. På vårprovet 2026 nådde 47 av 78 397 skribenter dit (0,1 %), och det krävde 153 till 160 rätt av 160. Skalan går från 0,0 till 2,0 i steg om 0,05.
Nästan ingen utbildning kräver 2,0. Läkarprogrammet låg på 1,60 till 1,80 via högskoleprovet höstterminen 2026 (urval 2), juristprogrammet på 1,25 till 1,60.
Vad är högsta poäng på HP?
Högskoleprovet ger ett normerat resultat mellan 0,0 och 2,0. Maxpoängen 2,0 innebär att du presterat bland de allra bästa provskrivarna. Med 2,0 kan du söka vilken utbildning som helst i Sverige. Men hur svårt är det egentligen att nå dit?
Provet består av 160 uppgifter. Ditt antal rätta svar (råpoäng) omvandlas genom normering till den slutgiltiga poängen. Normeringen justerar för att olika prov kan vara olika svåra, vilket gör resultaten jämförbara över tid.
Hur många når 2,0?
Statistiken är tydlig: 2,0 är extremt sällsynt.
| HP-poäng |
Andel provskrivare |
Av 78 397 skribenter (VT 2026) |
| 2,0 |
0,1 % |
47 personer |
| 1,8-1,95 |
0,9 % |
675 personer |
| 1,5-1,75 |
6,3 % |
4 906 personer |
| 1,0-1,45 |
33,9 % |
26 592 personer |
| Under 1,0 |
58,9 % |
46 177 personer |
Det vanligaste resultatet ligger kring 0,8-0,9 (medel 0,88 på vårprovet 2026). Med 1,0 eller högre tillhör du de bästa 41 %. Med 1,5 eller högre tillhör du topp 7,2 % på vårprovet 2026. Att nå 2,0 kräver en nästan felfri prestation, endast 47 av 78 397 lyckades på senaste provet.
Hur många rätt behövs för 2,0?
Exakt antal rätt varierar med varje provs normering, men ungefärliga riktmärken:
| Målpoäng |
Ungefärligt antal rätt (av 160) |
Max antal fel |
| 2,0 |
Cirka 150-160 (vårprovet 2026: 153-160) |
0-10 fel |
| 1,8 |
Cirka 144-150 |
10-16 fel |
| 1,5 |
Cirka 125-135 |
25-35 fel |
| 1,0 |
90-100 |
60-70 fel |
Normeringen varierar mellan provtillfällen. Ett svårare prov kräver färre rätt för samma poäng. Läs mer om hur normering fungerar i vår guide till HP-resultat.
Vilken poäng behöver du egentligen?
De flesta som siktar på 2,0 behöver det inte. Här är vad populära utbildningar faktiskt kräver via HP-gruppen:
| Utbildning |
Lägsta antagna HP-resultat (höstterminen 2026, urval 2) |
Behöver du 2,0? |
| Läkarprogrammet |
1,60–1,80 |
Nej. Beroende på ort, Umeå lägst och Lund högst. |
| Juristprogrammet |
1,25–1,60 |
Nej. 1,4 räcker vid de flesta lärosäten, Lund kräver mest. |
| Psykologprogrammet |
1,25–1,70 |
Nej. Bland de svåraste på de mest sökta orterna, 1,5 och uppåt ger goda chanser. |
| Civilingenjör |
Alla behöriga till 1,85 |
Nej. Hälften av gränserna låg på 1,45 eller lägre. |
| Ekonomi |
Upp till 1,50 |
Nej. 1,4 räcker för de flesta. |
| Sjuksköterska |
Alla behöriga till 1,25 |
Nej. 1,0 räcker ofta. |
Kolla exakt vilka poäng som krävts för ditt drömprogram i vår antagningsöversikt. Poängen varierar mellan lärosäten och terminer.
Så höjer du ditt HP-resultat
Du behöver inte nå 2,0. Men du vill nå så högt som möjligt. Här är vad som ger störst effekt:
Identifiera dina svagaste delprov. Gör ett diagnostiskt quiz och analysera resultatet. Fokusera 70% av din tid på de delprov där du tappar flest poäng. En förbättring från 50% till 70% rätt på ditt svagaste delprov ger fler poäng än att gå från 85% till 90% på ditt starkaste.
Träna under tidspress. De flesta poäng förloras inte på kunskapsbrist utan på tidsbrist. 40 uppgifter på 55 minuter kräver tempo. Öva med timer från vecka 3-4 i din förberedelse.
Skriv provet flera gånger. Det finns ingen begränsning och bara ditt bästa resultat räknas. Första gången lär du dig formatet, andra gången presterar du bättre.
Bygg ordförråd systematiskt. ORD-delen är en av de mest pluggbara. Daglig träning med HP-ordlistan i 2-3 månader kan ge 3-5 extra rätt, vilket motsvarar ungefär 0,05-0,1 på totalresultatet.
Memorera formler. XYZ-delen kräver formelkunskap. Lär dig alla relevanta formler via vår formelsamling. Utan formler gissar du, med formler löser du.
Vanliga myter om HP-poäng
| Myt |
Verklighet |
| "Man måste ha 2,0 för att komma in" |
De flesta populära program kräver 1,3-1,6. Läkare och psykolog på de mest sökta orterna krävde 1,70 till 1,80 höstterminen 2026. |
| "HP mäter intelligens" |
HP testar gymnasiekunskaper och träningsbara färdigheter. Det går att plugga till. |
| "Man får bara ett försök" |
Du kan skriva hur många gånger du vill. Bara ditt bästa resultat räknas. |
| "Det går inte att förbättra sig" |
De som skriver provet en andra gång höjer sig i genomsnitt något, och med målmedveten träning kan det bli mer. |
| "Ett lågt resultat förstör mina chanser" |
Bara ditt bästa resultat visas vid antagningen. Dåliga försök syns inte. |
Vanliga frågor om högsta poäng på HP
Hur många poäng kan man max få på högskoleprovet?
Maxpoängen är 2,0. Poängskalan går från 0,0 till 2,0 i steg om 0,05. Resultatet baseras på normering av dina råpoäng (antal rätta svar av 160).
Hur många rätt behöver jag för 2,0?
På vårprovet 2026 krävdes 77-80 rätt verbalt och 76-80 rätt kvantitativt, alltså 153-160 rätt totalt. Ett svårare prov kräver något färre rätt för samma poäng, så gränsen flyttar sig några rätt mellan provtillfällen. Normeringstabellen publiceras efter varje prov.
Hur många personer får 2,0 varje gång?
Några tiotal per provtillfälle. På de fem proven från våren 2024 till våren 2026 var det mellan 22 och 47 personer. På vårprovet 2026 var det exakt 47 personer av 78 397 skribenter (0,1 %).
Hur länge gäller mitt HP-resultat?
Till utgången av det kalenderhalvår som infaller åtta år efter provtillfället. Under den perioden kan du använda resultatet för att söka utbildningar. Vid antagningen räknas alltid ditt bästa resultat, oavsett hur många gånger du skrivit.
Är det värt att skriva om provet?
Ja, om du har tid att förbereda dig mellan försöken. I genomsnitt höjer sig provdeltagare något mellan första och andra försöket. Kostnaden är 550 kr, och bara ditt bästa resultat räknas.
Vilken del av HP ger mest poäng?
Varje rätt svar ger en poäng, så delprov med fler uppgifter väger tyngre: XYZ och DTK har 24 uppgifter, NOG 12 och övriga delprov 20. Men ORD och XYZ är de mest pluggbara, medan NOG ofta ger störst förbättring med strategiträning. Gör ett diagnostiskt quiz för att hitta var dina poäng ligger.
Vad är ett "bra" HP-resultat?
Det beror helt på vad du vill studera. Under 1,0 räcker för program med låg konkurrens. 1,0-1,5 öppnar de flesta program. 1,5+ ger tillgång till nästan alla utbildningar. Kolla vår antagningsöversikt för att se exakt vad som krävs för ditt drömprogram.
Vad innebär 1,9 på högskoleprovet?
Att du tillhör de allra bästa tre promillen. På vårprovet 2026 nådde 253 personer av 78 397 minst 1,90. Det räcker till läkarprogrammet på alla orter (högst 1,80 i Lund höstterminen 2026) och psykologprogrammet på alla orter (högst 1,70). Ett undantag är Handelshögskolan i Stockholm, där Business and Economics krävde 1,95 år 2026.
Sätt ditt realistiska mål
Istället för att jaga 2,0 blindt: ta reda på vad din drömutbildning faktiskt kräver. Kolla antagningspoängen, gör ett diagnostiskt quiz för att se var du ligger, och beräkna hur mycket du behöver höja dig. Fokusera sedan din träning på det gapet.
Använd vår studieplan för att strukturera din förberedelse, formelsamlingen för matematik och HP-ordlistan för ordförråd. Varje poängs förbättring öppnar nya dörrar.