HP-spelet
Allmänt·10 min läsning

Normering vårprovet 2026: officiella tabeller och vad de innebär

Officiell normering vårprovet 2026 (publicerad 27 maj). Tabeller för verbal och kvantitativ del, fördelning, medelvärde 0,88. Vad krävdes för 1,5 / 1,7 / 2,0.

HP-spelet Team
Uppdaterad
Normering vårprovet 2026: officiella tabeller och vad de innebär

Senast uppdaterad: 25 september 2026. UHR publicerade normeringstabellerna för vårprovet 2026 den 27 maj.

Här är de officiella normeringstabellerna som översätter dina råpoäng (antal rätta svar) till en HP-poäng mellan 0,0 och 2,0. Vårprovet 2026 hade ett medelvärde på 0,88, i linje med de sju föregående proven (0,87–0,90 från hösten 2022 till hösten 2025). Medelvärdet säger inget om hur svårt provet var, eftersom normeringen görs för att en viss poäng ska vara lika svår att nå oavsett provtillfälle.

Snabba svar: normering vårprovet 2026

  • Medelvärde (hela provet): 0,88 (verbal 0,81 / kvantitativ 0,95)
  • Antal skribenter: 78 397
  • Maxpoäng 2,0 krävde: 77-80 rätt verbal + 76-80 rätt kvantitativ (endast 47 personer)
  • 1,5 krävde till exempel: 67-68 rätt verbal + 64-66 rätt kvantitativ (7,2 % av skribenterna fick 1,5 eller högre)
  • 1,0 krävde till exempel: 51-53 rätt verbal + 45-47 rätt kvantitativ
  • Officiella tabeller: studera.nu
Vill du simulera framtida prov? Använd vår HP-poängkalkylator för att få en ungefärlig uppskattning av vad ditt antal rätt motsvarar, baserad på historiska normeringar. Bra för att sätta mål inför höstprovet 18 oktober.

Normeringstabell verbal del (80 frågor)

Verbala delen innehåller ORD, MEK, LÄS och ELF, fyra delprov med 20 frågor vardera. Medelvärdet för den verbala delen blev 0,81.

Råpoäng Normerad poäng Antal Andel Kumulativ
77-802,03850,5 %100 %
75-761,95240,7 %99,5 %
73-741,87911,0 %98,8 %
71-721,71 0271,3 %97,8 %
69-701,61 3291,7 %96,5 %
67-681,51 7052,2 %94,8 %
65-661,41 9552,5 %92,7 %
61-641,34 7916,1 %90,2 %
58-601,24 2925,5 %84,0 %
54-571,16 5278,3 %78,6 %
51-531,05 1406,6 %70,2 %
47-500,97 1609,1 %63,7 %
44-460,85 6177,2 %54,6 %
40-430,77 3559,4 %47,4 %
36-390,66 7808,6 %38,0 %
32-350,56 3328,1 %29,4 %
29-310,44 1665,3 %21,3 %
25-280,34 8416,2 %16,0 %
22-240,23 0073,8 %9,8 %
20-210,11 7232,2 %6,0 %
0-190,02 9503,8 %3,8 %

Källa: UHR / Umeå universitet: verbal normeringstabell vårprovet 2026 (PDF)

Normeringstabell kvantitativ del (80 frågor)

Kvantitativa delen innehåller XYZ, KVA, NOG och DTK. Medelvärdet blev 0,95, högre än den verbala delens 0,81. Samma mönster syns vid de sju föregående proven (kvantitativ del 0,93–0,97, verbal del 0,81–0,84).

Råpoäng Normerad poäng Antal Andel Kumulativ
76-802,09591,2 %100 %
74-751,91 1061,4 %98,8 %
72-731,81 4971,9 %97,4 %
70-711,71 7712,3 %95,5 %
67-691,63 1144,0 %93,2 %
64-661,53 4844,4 %89,2 %
61-631,43 7274,8 %84,8 %
57-601,35 4456,9 %80,0 %
52-561,27 1279,1 %73,1 %
48-511,15 7567,3 %64,0 %
45-471,04 5125,8 %56,6 %
41-440,96 0467,7 %50,9 %
37-400,86 2227,9 %43,2 %
34-360,74 8086,1 %35,2 %
30-330,66 4238,2 %29,1 %
27-290,54 4495,7 %20,9 %
24-260,44 2615,4 %15,2 %
22-230,32 5813,3 %9,8 %
20-210,22 0232,6 %6,5 %
18-190,11 4851,9 %3,9 %
0-170,01 6012,0 %2,0 %

Källa: UHR / Umeå universitet: kvantitativ normeringstabell vårprovet 2026 (PDF)

Räkneexempel: hur två block blir en slutpoäng

Din slutliga HP-poäng är medelvärdet av dina två blockpoäng. Säg att du fick 62 rätt verbalt (1,3) och 65 rätt kvantitativt (1,5). Då blir din slutpoäng:

(1,3 + 1,5) / 2 = 1,40

Ett starkt block kan "rädda" ett svagare. Många upptäcker först efter normeringen att de presterade bättre eller sämre på ett block än de trodde.

Retro illustration av en gammaldags balansvåg och en handritad fördelningskurva som visar hur normering fungerar
HP-spelet maskot

Snabbtest: Hur redo är du för HP?

Riktiga HP-frågor från fem olika delprov. Se hur du ligger till på under 2 minuter.

ORDOrdförståelse
MEKMeningsk.
KVAKvantitativ
XYZMatematik
NOGLogik

Helt gratis, tar under 2 minuter

Vad innebär normeringen för vårprovet 2026?

Vårprovet 2026 liknade de närmast föregående proven. Så här står sig siffrorna mot UHR:s tabeller för de sju proven från hösten 2022 till hösten 2025:

  • Medelvärdet var 0,88. De sju föregående proven hade medelvärden mellan 0,87 och 0,90.
  • För 2,0 på respektive del krävdes minst 77 rätt verbalt och 76 rätt kvantitativt. Vid de sju föregående proven låg gränsen på 76–78 rätt verbalt och 74–77 rätt kvantitativt.
  • 47 personer (0,1 %) fick maxpoäng 2,0. Vid de sju föregående proven var det mellan 18 och 43 personer.
  • 7,2 % av skribenterna (5 628 personer) fick 1,5 eller högre. Vid de sju föregående proven var andelen mellan 6,4 och 8,2 %.

För dig som skrev: normeringen gör att din poäng är jämförbar med resultat från andra provtillfällen. Du har alltså varken vunnit eller förlorat på att skriva just det här provet.

Vad är normering, egentligen?

Normering är processen där dina råpoäng (antal rätta svar av 160 möjliga, exklusive utprövningspasset) översätts till en HP-poäng. Varje provdel får en normerad poäng mellan 0,0 och 2,0 i steg om 0,1, och slutresultatet är medelvärdet av de två, angivet i steg om 0,05. Tanken är enligt UHR att det ska vara lika lätt eller svårt att få en viss normerad poäng oavsett provtillfälle och oavsett vilka andra som skrev.

Det här är viktigt eftersom olika prov kan ha olika svårighetsgrad. Hade du skrivit en lättare provomgång och fått 100 rätt, hade din prestation varit "vanligare" än om du fått 100 rätt på ett svårare prov. Normeringen jämnar ut detta. Resultatet: 1,5 i poäng är alltid 1,5, oavsett vilket prov du skrev.

Vad påverkar gränserna i normeringen?

1. Provets svårighetsgrad

Är provet ovanligt svårt sänks gränserna något (man behöver färre rätt för samma poäng). Är provet ovanligt lätt höjs gränserna. Det är därför UHR avråder från att använda normeringstabeller från tidigare prov för att skatta resultatet på ett nytt prov.

2. Provgruppens sammansättning

Enligt UHR ska det vara lika lätt eller svårt att få en viss normerad poäng oavsett vilka som deltog vid provtillfället. En ovanligt välförberedd eller ovanligt stor provgrupp ska alltså inte göra det svårare att nå en viss poäng.

3. Specifikt utprövningspass

Eftersom utprövningspasset inte räknas är det "riktiga" antalet frågor 160 (4 räknade pass × 40 frågor), av totalt 200 frågor på provet. Vilket pass som var utprövning påverkar inte din slutliga poäng, eftersom UHR känner till vilket pass det var och normerar baserat på de 160 räknade frågorna.

För djupare förklaring av hur HP-poängen byggs upp, läs vår fördjupning HP-normering: så omvandlas råpoäng till normerad poäng.

Hur använder du normeringen?

Steg 1: Hitta din normerade poäng i tabellen

Räkna dina råpoäng per block separat (verbal: ORD + MEK + LÄS + ELF, totalt 80 frågor / kvantitativ: XYZ + KVA + NOG + DTK, totalt 80 frågor). Slå sedan upp ditt antal i respektive tabell ovan.

Steg 2: Räkna ut slutpoängen

Slutpoängen är medelvärdet av verbal- och kvantblocket. Använd vår HP-poängkalkylator om du vill slippa räkna manuellt.

Steg 3: Jämför med antagningsgränserna

Kolla vilka antagningsgränser som gällde vid den senaste antagningen, höstterminen 2026, för programmen du vill söka. Använd vår antagningsöversikt för att se aktuella siffror per program.

Retro illustration av en trappa som leder uppåt med olika HP-poängnivåer markerade som steg

Vanliga frågor om normering vårprovet 2026

Vad blev medelvärdet på vårprovet 2026?

0,88 på hela provet (verbal 0,81 / kvantitativ 0,95). Det är i linje med de sju föregående proven, där medelvärdet låg mellan 0,87 och 0,90.

Hur många fick 2,0 på vårprovet 2026?

47 personer av totalt 78 397 skribenter, vilket motsvarar 0,1 %. För att nå 2,0 behövdes 77-80 rätt verbalt och 76-80 rätt kvantitativt.

Vad krävdes för 1,7 på vårprovet 2026?

Till exempel 71-72 rätt verbalt och 70-71 rätt kvantitativt, vilket ger 1,7 på båda delarna. Totalt cirka 141-143 rätt av 160. 1 585 personer (2,0 %) nådde 1,7 eller högre på hela provet.

Vad krävdes för 1,5 på vårprovet 2026?

Till exempel 67-68 rätt verbalt och 64-66 rätt kvantitativt, vilket ger 1,5 på båda delarna. Totalt cirka 131-134 rätt av 160. 5 628 personer (7,2 %) nådde 1,5 eller högre, ungefär samma andel som vid de sju föregående proven (6,4–8,2 %).

Hur hittar jag min HP-poäng efter normering?

Logga in på hogskoleprov.nu med det konto du skapade vid anmälan, se studera.nu. Din normerade poäng visas direkt utan att du själv behöver räkna. Har du svenskt personnummer förs resultatet automatiskt in i antagningssystemet.

Är normeringen samma varje år?

Nej, varje provtillfälle får en egen normering eftersom provets svårighetsgrad varierar. Däremot håller skalan 0,0-2,0 samma betydelse över tid: 1,5 är alltid 1,5.

Vad innebär ett "tufft" eller "snällt" normerat prov?

Ett "tufft" normerat prov kräver fler rätt för samma HP-poäng. Det händer när provet bedömdes vara lätt och fler skribenter fick höga råpoäng. Ett "snällt" normerat prov är motsatsen: provet var svårt, så färre rätt räcker för samma poäng. Vårprovet 2026 stack inte ut: gränsen för 2,0 på den verbala delen var 77 rätt, mot 76–78 vid de sju föregående proven.

Vad händer om jag inte är nöjd med min normerade poäng?

Är du anmäld kan du skriva om på höstprovet 18 oktober 2026, anmälan stängde 18 augusti och ingen efteranmälan finns. Det bästa resultatet räknas alltid, så du har inget att förlora. Läs vår guide skriva om högskoleprovet: så höjer du ditt resultat andra gången.

Källor

Vidare läsning

För hela tidslinjen och alla relaterade guider, gå till vår hubb vårprovet 2026: anmälda, facit, normering och resultat.

För hur du tolkar din slutliga poäng och vad du gör härnäst, läs resultat vårprovet 2026: så tolkar du din poäng.

Inte nöjd? Höstprovet 18 oktober väntar

Höstprovet 2026 går 18 oktober. Anmälan stängde 18 augusti och ingen efteranmälan finns. Är du anmäld finns det fortfarande tid för riktad träning på dina svagaste delprov. Du kan börja gratis.

Skapa konto gratis
#varprovet-2026#spoke#normering

Redo att testa dina kunskaper?

Omsätt det du lärt dig i praktiken med vårt intelligenta quiz-system.