HP-spelet
Allmänt·12 min läsning

Högskoleprovet i siffror 2026: 78 397 skribenter, medel 0,88, 47 fick 2,0

Komplett HP-statistik 2026: deltagare, medelvärden, fördelning per poängnivå och trender. Uppdaterad med kompletta siffror efter vårprovet 2026.

HP-spelet Team
Uppdaterad
Högskoleprovet i siffror 2026: 78 397 skribenter, medel 0,88, 47 fick 2,0

Senast uppdaterad: 1 oktober 2026, med kompletta siffror från vårprovet 2026 efter UHR:s publikation.

Vårprovet 2026: kompletta siffror (27 maj)

  • 78 397 skribenter (av 100 742 anmälda, cirka 22 % bortfall)
  • Medelvärde: 0,88 (verbal 0,81 / kvantitativ 0,95)
  • Standardavvikelse: 0,40
  • 47 personer fick 2,0 (0,1 %)
  • 5 628 personer fick 1,5 eller högre (7,2 %)
  • 32 220 personer fick 1,0 eller högre (41,1 %)

Hela normeringstabellen: normering vårprovet 2026.

Hur många skriver högskoleprovet?

Högskoleprovet är Sveriges största prov. Här är deltagarsiffrorna från de senaste provomgångarna:

Provomgång Anmälda Provdeltagare med resultat
Våren 2026 100 742 78 397
Hösten 2025 72 735 56 723
Våren 2025 93 365 74 609

Våren 2026 anmälde sig 100 742 personer, närmare åtta procent fler än våren 2025. UHR:s högsta notering för ett enskilt prov är våren 1992, med 104 298 anmälda. Resultat fick 78 397, vilket betyder ett bortfall på cirka 22 %. Det är ungefär som vanligt: våren 2025 var bortfallet cirka 20 % och hösten 2025 cirka 22 %. Vårprovet har haft fler deltagare än höstprovet varje år sedan 2023.

Medelpoäng och poängfördelning

Medelpoängen på högskoleprovet har legat på 0,87 till 0,90 normerad poäng på de senaste åtta proven. På vårprovet 2026 blev medelvärdet exakt 0,88. Det motsvarade ungefär 85 till 94 rätt av 160, alltså cirka 55 % av frågorna.

Normerad poäng Ungefärlig percentil Vad det betyder
2,0 Topp 0,1 % 47 personer på VT 2026 (18 till 43 på de sju föregående proven)
1,7 Topp 2,0 % Räcker till läkare i Göteborg, Linköping, Örebro och Umeå (KI krävde 1,75 höstterminen 2026)
1,5 Topp 7,2 % (VT 2026) Räcker för de flesta populära program
1,2 Topp 24,2 % Räcker för många program (sjuksköterska, lärare, civilingenjör)
1,0 Topp 41,1 % Bättre än 59 % av alla skrivande
0,88 (medel VT 2026) ~50 % Genomsnittlig prestation
0,5 Topp 82,8 % Under genomsnittet, begränsade programval

Viktigt: Normeringen gör att en viss poäng är lika svår att nå oavsett provomgång, och fördelningen har i praktiken varit mycket lik från prov till prov. Ett "lätt" prov ger inte automatiskt högre poäng, UHR justerar skalan så att konkurrensen förblir rättvis.

Illustration av student som analyserar statistik och data

Hur få får 2,0?

Den högsta poängen, 2,0, nås av mycket få. På vårprovet 2026 var det exakt 47 personer av 78 397 skribenter (0,1 %). På de sju proven dessförinnan var det mellan 18 och 43 personer. Se vår fördjupning Högskoleprovet högsta poäng 2,0.

Du behöver inte 2,0 för att komma in på de flesta program. Även läkarprogrammet (ett av de mest konkurrensutsatta) krävde "bara" 1,60 till 1,80 beroende på lärosäte höstterminen 2026 (urval 2). Se vår antagningsöversikt för specifika program.

HP-spelet maskot

Snabbtest: Hur redo är du för HP?

Riktiga HP-frågor från fem olika delprov. Se hur du ligger till på under 2 minuter.

ORDOrdförståelse
MEKMeningsk.
KVAKvantitativ
XYZMatematik
NOGLogik

Helt gratis, tar under 2 minuter

Trender: fler skriver, konkurrensen ökar

Trenden de senaste åren visar:

  • Deltagarantal ökar. Från 93 365 anmälda våren 2025 till 100 742 våren 2026.
  • Alla åldrar skriver. Det är inte bara gymnasieelever som skriver, utan även yrkesverksamma som vill vidareutbilda sig.
  • Medelpoängen är stabil. Trots fler deltagare ligger snittet på 0,87 till 0,90. Normeringen håller fördelningen jämn.
  • Resultaten gäller längre. Ditt HP-resultat gäller i 8 år, vilket gör det till en långsiktig investering.

Vad betyder siffrorna för dig?

Statistiken ger dig tre praktiska insikter:

  1. Du behöver inte vara bäst. Med 1,2 slår du 76 % av alla skrivande. Det räcker till många civilingenjörs-, sjuksköterske- och socionomprogram och många andra utbildningar.
  2. Förberedelse lönar sig enormt. Snittet ligger på 0,88. Med en studieplan och regelbunden quiz-träning kan du ta dig en bra bit över snittet.
  3. Du kan skriva om. Ditt bästa resultat gäller. Skriv en gång för att lära känna provet, förbered dig, skriv igen. Många höjer sig mellan första och andra gången.
Student som sätter mål baserat på HP-statistik

Så tar du dig från snittet till toppen

Att gå från 0,8 (strax under snittet) till 1,2 (topp 24 %) krävde på vårprovet 2026 ungefär 30 fler rätta svar av 160. Så här når du dit:

Vanliga frågor om HP-statistik

Vad är medelpoängen på högskoleprovet?

Medelpoängen har legat mellan 0,87 och 0,90 på de senaste åtta proven. På vårprovet 2026 blev medelvärdet 0,88 (78 397 skribenter). Det motsvarade ungefär 55 % rätt av 160 frågor.

Hur många procent får över 1,5 på HP?

Det varierar med provomgång. På vårprovet 2026 var det 7,2 % som nådde 1,5 eller högre (5 628 personer). På proven sedan hösten 2022 har andelen legat mellan 6,4 och 8,2 %. Med 1,5 kan du söka många populära program, inklusive juristprogrammet (Lund 1,60 höstterminen 2026, övriga 1,50 eller lägre) och många civilingenjörsutbildningar.

Hur många får 2,0 på HP?

Mellan 18 och 47 personer per provomgång sedan hösten 2022. På vårprovet 2026 var det exakt 47 personer av 78 397 (0,1 %). Du behöver inte 2,0 för att komma in på de allra flesta utbildningar.

Är vårprovet eller höstprovet lättare?

Normeringen gör proven jämförbara, så ett "lättare" prov ger inte automatiskt högre poäng. Däremot skriver fler på vårprovet (100 000 vs 73 000), men det påverkar inte din poäng.

Hur mycket kan man höja sig mellan provtillfällen?

Hur mycket du höjer dig beror på utgångsläget och träningen. Som riktmärke motsvarade 0,2 poäng ungefär 15 fler rätt av 160 på vårprovet 2026. En strukturerad studieplan under 4-8 veckor gör stor skillnad.

Hur länge gäller mitt HP-resultat?

8 år. Du kan skriva provet hur många gånger du vill under den perioden och ditt bästa resultat gäller automatiskt vid antagning. Det gör HP till en långsiktig investering, inte en engångshändelse.

#högskoleprovet resultat statistik#högskoleprovet sista anmälningsdag#sista anmälningsdag högskoleprovet#öva ord högskoleprovet#träna ord högskoleprovet#högskoleprovet resultat tid

Redo att testa dina kunskaper?

Omsätt det du lärt dig i praktiken med vårt intelligenta quiz-system.