Publicerad: 18 april 2026 (samma kväll som provet). Uppdaterad 27 maj 2026 med normeringsresultat.
Uppdatering 27 maj: så blev normeringen
UHR publicerade den 27 maj resultatet och normeringstabellerna för vårprovet 2026. Sammanfattning:
- Faktiska skribenter: 78 397 av 100 742 anmälda (cirka 22 % bortfall)
- Medelvärde: 0,88 (verbal 0,81 / kvantitativ 0,95), i linje med de sju föregående proven (0,87–0,90)
- Maxpoäng 2,0: 47 personer (0,1 %), mot 18–43 personer vid de sju föregående proven
- 1,5 eller högre: 5 628 personer (7,2 %)
- Jämfört med tidigare prov: Medelvärde och gränser låg nära de senaste provens, normeringen stack inte ut
Hela normeringstabellen och tolkningsguider: normering vårprovet 2026 och tolka ditt resultat.
Till högskoleprovet lördagen den 18 april 2026 hade 100 742 personer anmält sig, en ökning med nästan åtta procent jämfört med vårprovet 2025, då 93 365 personer anmälde sig. UHR:s högsta notering för ett enskilt prov är våren 1992, med 104 298 anmälda. Provet genomfördes på hundratalet orter över hela Sverige, från Kiruna i norr till Trelleborg i söder.
I den här artikeln går vi igenom vad statistiken faktiskt säger, hur fördelningen ser ut, varför just det här provet blev så stort och vad det innebär för dig som skrev eller funderar på att skriva i höst.
Siffran: 100 742 anmälda
När anmälan stängde klockan 24:00 den 14 januari hade 100 742 personer registrerat sig för vårprovet 2026. Det är 7 377 fler än året före.
| Provtillfälle |
Anmälda |
Förändring |
| Vårprovet 2026 |
100 742 |
+7,9 % |
| Vårprovet 2025 |
93 365 |
året före |
Källa: Universitets- och högskolerådets pressmeddelande, januari 2026.
Fördelning per lärosäte
Av de 21 universitet och högskolor som administrerar högskoleprovet tar tre lärosäten emot mer än hälften av alla anmälda. Stockholms universitet är överlägset störst, följt av Lunds och Göteborgs universitet:
| Lärosäte |
Anmälda |
Andel |
| Stockholms universitet |
33 637 |
33,4 % |
| Lunds universitet |
12 420 |
12,3 % |
| Göteborgs universitet |
11 794 |
11,7 % |
| Uppsala universitet |
5 263 (inkl. Gotland) |
5,2 % |
| Övriga 17 lärosäten |
37 628 |
37,4 % |
Uppsala-siffran är värd ett extra omnämnande. Uppsala universitet kommunicerade att knappt 5 000 personer var anmälda till provet i Uppsala den 18 april, det högsta antalet skrivande där sedan 90-talet. UHR:s siffra 5 263 gäller hela Uppsala universitets provområde, inklusive Gotland.
Varför växer intresset?
UHR anger ingen orsak till ökningen i sitt pressmeddelande. Här är några tänkbara förklaringar, som är våra egna tolkningar:
- Hög konkurrens om populära program. Till program som läkare, jurist och psykolog är gränserna höga i både betygs- och provurvalet, och högskoleprovet ger en extra väg in vid sidan av betygen.
- HP är ett komplement, inte en risk. Eftersom det bästa resultatet automatiskt räknas och resultatet gäller i åtta år finns ingen nedsida med att skriva. Det enda det kostar att försöka höja sig är avgiften på 550 kr.
- Bredare tillgång till bra träningsmaterial. Tillgången till digitala verktyg (appar, plattformar med riktiga provfrågor och förklaringar) har sänkt tröskeln för att förbereda sig på egen hand.
- Fler unga anmälda. Enligt UHR:s anmälningsstatistik steg antalet anmälda som fyller 18 under provåret från 11 600 till 12 819, och antalet som fyller 20 från 16 394 till 17 842.
- Andra-gångsskribenter. Många som inte är nöjda med sitt resultat skriver om varje termin, vilket adderar till totalsiffrorna.
Vilken av förklaringarna som väger tyngst går inte att utläsa av UHR:s statistik.
Hur dagen såg ut: provets tidsupplägg
Provet hölls i fem provpass på 55 minuter vardera, alltså 4 timmar och 35 minuter effektiv skrivtid. Med legitimationskontroll, tre raster och lunch pågick dagen från klockan 08:10 till 16:55, knappt nio timmar. Så här ser UHR:s schema ut:
| Klockslag |
Moment |
Längd |
| 08:10–08:30 |
Legitimationskontroll och placering |
20 minuter |
| 08:30–09:00 |
Introduktion |
30 minuter |
| 09:00–09:55 |
Provpass 1 (verbalt eller kvantitativt, 40 uppgifter) |
55 minuter |
| 09:55–10:30 |
Legitimationskontroll, rast 10:05–10:25 och introduktion |
35 minuter |
| 10:30–11:25 |
Provpass 2 (verbalt eller kvantitativt, 40 uppgifter) |
55 minuter |
| 11:25–12:00 |
Legitimationskontroll, rast 11:35–11:55 och introduktion |
35 minuter |
| 12:00–12:55 |
Provpass 3 (verbalt eller kvantitativt, 40 uppgifter) |
55 minuter |
| 12:55–14:00 |
Legitimationskontroll, lunch 13:05–13:55 och introduktion |
65 minuter |
| 14:00–14:55 |
Provpass 4 (verbalt eller kvantitativt, 40 uppgifter) |
55 minuter |
| 14:55–15:30 |
Legitimationskontroll, rast 15:05–15:25 och introduktion |
35 minuter |
| 15:30–16:25 |
Provpass 5 (verbalt eller kvantitativt, 40 uppgifter) |
55 minuter |
| 16:25–16:55 |
Legitimationskontroll, information och utpassering |
30 minuter |
Ett av de fem provpassen är ett utprövningspass där UHR testar nya frågor inför kommande prov. Det räknas inte i ditt resultat, men du vet inte vilket pass som är utprövning, och inte heller i förväg vilka pass som är verbala respektive kvantitativa. Varje pass har 40 uppgifter: ett verbalt pass innehåller ORD, LÄS, MEK och ELF, ett kvantitativt XYZ, KVA, NOG och DTK. Det är därför värt att hantera alla pass som om de räknas.
Vad de många anmälningarna betyder för antagningen 2026
Att 100 742 personer anmälde sig betyder inte automatiskt att antagningskraven höjs, men det innebär två saker som är värda att hålla koll på:
1. Större konkurrens om HP-platserna
Minst en tredjedel av högskoleplatserna tillsätts via HP-resultat. Fler skribenter betyder fler sökande med ett giltigt provresultat, vilket kan öka konkurrensen i HP-urvalet till de mest sökta programmen. Hur gränserna faktiskt blev ser du i antagningsstatistiken för höstterminen 2026.
2. Normeringen påverkas inte av antalet skribenter
Enligt UHR görs normeringen oberoende av provtillfälle och av andra provdeltagare. Fler skribenter gör alltså inte i sig en viss poäng svårare eller lättare att nå, och ditt resultat är jämförbart med resultat från andra prov.
Vill du se vilka antagningsgränser som har gällt tidigare, kolla vår antagningsöversikt eller läs antagningsstatistik 2026.
Vad hände sedan? Datumen efter provet
Efter provdagen 18 april följde de här datumen:
Vanliga frågor om vårprovet 2026
Hur många skrev faktiskt provet?
78 397 personer skrev vårprovet 2026 enligt UHR:s fördelningstabell publicerad 27 maj. Det är cirka 22 % bortfall från de 100 742 anmälda, i nivå med vårprovet 2025 (20 %) och höstprovet 2025 (22 %). De 100 742 är godkända och betalda anmälningar, så bortfallet består av anmälda som inte skrev provet.
Hur många provorter fanns det?
Hundratalet orter över hela Sverige enligt UHR, från Kiruna i norr till Trelleborg i söder.
Var vårprovet 2026 svårare än tidigare prov?
Det går inte att utläsa av medelvärdet. Det blev 0,88, i linje med de sju föregående proven (0,87–0,90), och normeringen görs för att en viss poäng ska vara lika svår att nå oavsett provtillfälle. Gränsen för 2,0 på den verbala delen var 77 rätt, mot 76–78 vid de föregående proven. Läs hela analysen i vår normeringsguide för vårprovet 2026.
Hur jämför sig vårprovet 2026 med höstprovet 2025?
Höstprovet 2025 hade 72 735 anmälda, vilket UHR beskrev som rekordstort intresse. Vårprovet 2026 passerade 100 000 anmälda, men flest hittills var våren 1992, med 104 298. Trenden de senaste åren är uppåtgående.
Vad är genomsnittspoängen på högskoleprovet?
Medelvärdet på vårprovet 2026 var 0,88. Ett medelvärde säger inte exakt var hälften av skribenterna hamnar, det gör medianen. Hur många som fick varje poäng ser du i UHR:s fördelningstabell på studera.nu.
Källor
Tillbaka till översikten
Vill du se hela tidslinjen, alla viktiga datum och alla relaterade guider samlat på ett ställe, gå till vår samlingssida vårprovet 2026: anmälda, facit, normering och resultat.
Börja planera för nästa prov
Höstprovet 2026 skrivs söndag 18 oktober, men anmälan till det är stängd. Nästa prov du kan anmäla dig till är vårprovet lördag 10 april 2027, med anmälan 7–14 januari 2027. Börja med ett gratis quiz och hitta dina svaga punkter.
Skapa konto gratis